ielić na kancelarie adwokackie oraz kancelarie radców prawnych, które mogą się od siebie różnić nieco zakresem świadczonych usług. Z porad prawnych korzysta wielu przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych. Usługa kancelarii prawnych z zakresu udzielania porad prawnych jest szeroko rozumiana i dotyczy różnych gałęzi prawa. Udzielenie porady prawnej jest zależne od rodzaju prowadzonej sprawy, dlatego sama wycena takiej usługi jest również zależna od sprawy. Ponadto niektóre kancelarie posiadają w swojej ofercie opcję stałej współpracy z klientem w sprawach prawnych. Z usługi polegającej na regularnym udzielaniu porad prawnych najczęściej korzystają przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, ponieważ jest to wygodne rozwiązanie zapewniające stałą obsługę prawną.
Wybór kancelarii prawnej
Kancelaria prawna może być prowadzona przez adwokata lub radcę prawnego, a sam zakres świadczonych usług może się nieco różnić. Najłatwiejszym sposobem na znalezienie odpowiedniej kancelarii prawnej jest skorzystanie z przeglądarki internetowej poprzez wpisanie interesującego nas hasła wyszukiwania. Wystarczy potem przejrzeć oferty poszczególnych kancelarii prawnych w danej okolicy. Strony internetowe kancelarii prawnych zawierają wszelkie potrzebne klientowi informacje, takie jak oferta świadczonych usług czy dane kontaktowe. Ponadto często można się dowiedzieć o kwalifikacjach pracujących w kancelarii prawników. Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie opinii o danej kancelarii prawnej, warto jednak pamiętać, że każda sprawa prawna jest różna, więc podejście stosowane przez radców prawnych jest indywidualne dla każdego klienta. Również wycena usług prawnych jest dostosowana do danej sprawy i jest uzależniona od wielu czynników. Samo znalezienie kancelarii prawnej w danej okolicy nie jest trudnym zadaniem.
Klasyfikacja zawodów prawniczych
Istnieje wiele zawodów i specjalizacji prawniczych, wśród których można wyróżnić profesje, takie jak adwokat, radca prawny, prokurator. Najbardziej znanym kryterium podziału zawodów prawniczych jest podział ze względu na kryterium interesu, czyli na prawników interesu publicznego, jak prokurator, oraz na prawników interesu prywatnego, jak adwokat i radca prawny. Istnieją także inne kryteria klasyfikacji zawodów prawniczych, takie jak na przykład kryterium funkcji, kryterium przedmiotu czy kryterium kultury prawnej. Każde kryterium klasyfikacji zawodów prawniczych posiada własne wytyczne. Kryterium funkcji to podział prawników ze względu na pełnioną rolę społeczną, natomiast kryterium kultury prawnej oznacza przynależność prawnika do określonej struktury. Zawód radcy prawnego, którego miejscem pracy może być kancelaria prawna, jest wydzielony ze względu na kryterium interesu, a konkretnie interesu prywatnego. Tacy prawnicy działają w sektorze prawa prywatnego, czyli mogą służyć poradami prawnymi indywidualnym klientom.