a takie same uprawnienia i kompetencje. Pokażemy Ci różnice, które pozwolą podjąc Ci decyzję, kogo tak naprawdę potrzebujesz.
Kim jest prawnik? To osoba, która ukończyła studia prawnicze. Może mieć jakieś doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych, np. firm, ale nie musi. Może się okazać, że będziesz miał większą wiedzę na temat obowiązujących przepisów niż taki prawnik. Ale możesz się też mile zaskoczyć, bo niektórzy już w trakcie studiów podejmują pracę w spółkach, czy mają praktycę w kancelariach.
Szczebel wyżej są aplikanci ? radcowscy i adwokaccy. To osoby, które zdały egzaminy na aplikację i uczą się, by móc zostać profesjonalnym pełnomocnikiem ? adwokatem lub radcą prawnym. Cały czas się szkolą, co do zasady mają większą wiedzę i dościawdczenie niż prawnik. Bo każdy aplikant jest prawnikiem, ale nie każdy prawnik jest aplikantem.
Profesjonalni pełnomocnicy. To adwokaci i radcowie prawni. Są nimi aplikanci po zdaniu egzaminu zawodowego i wpisani na listę radców lub adwokatów. Oferują kompleksową pomoc prawną ? począwszy od pisania i opiniowania umów, regulaminów, a kończąc na reprezentowaniu przed sądem.
Jak prawnik opiniuje umowy?
Jeśli zaczynasz prowadzić swoją firmę, może się początkowo wydawać, że ogrom przepisów prawa przytłacza. Jeśli jesteś tego świadom, to i tak pewien sukces, ponieważ większość z nas często nie zdaje sobie sprawy, że w jego działalności mają zastosowanie jakieś przepisy, albo że coś, co robił już wielokrotnie, czasami nawet przez wiele lat wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Pół biedy, jeśli nie wyniknął przez ten czas żaden problem, ale w którymś momencie może się okazać, że coś, co zostało spalone na początku, trudno później naprawić i może się wiązać z dużymi kosztami.
Wcześniej lub później warto się rozejrzeć za obsługa prawną firmy. Nie tylko rozwiąże to Twoje wątpliwości co do tego, jakie decyzje podjąć np. zawierając umowę, ale może się wiązać ze sporządzeniem umowy przez radcę prawnego czy adwokata, zaopiniowaniem umowy przesłanej przez kontrahenta ? z wyszczególnieniem, które jej zapisy są niekorzystne, które należy bezwzględnie usunąć oraz przedstawić propozycję zmian.
Warto jednak pamiętać, że radca prawny czy adwokat nie poprowadzi zamiast nas działalności ? on doradza, co można zrobić, by umowa była korzystniejsza, doradzi, na co zwócić uwagę. To od nas zależy ocena ryzyka i szans.
Co robi adwokat albo radca prawny w firmie?
Co może dla Ciebie zrobić prawnik w firmie? Może podpowiedzieć, jakie rozwiązanie wybrać, gdy powstał problem prawny i jakie są tego rodzaju konsekwencje. Może napisać pismo, umowę, regulamin i inne, a także zaopiniować te, które dostałeś od kontrahenta. Jeśli jest profesjonalnym pełnomocnikiem, może prowadzić sprawy sądowe i zastępować Cię na rozprawach.
Pracownik, który nie jest profesjonalnym pełnomocnikiem, jeśli należy to do zakresu jego obowiązków, także może Cię zastępować w sądzie, ale należy zwrócić uwagę, że nie jest on profesjonalistą. Rzadko kiedy zna meandry prawa i może sobie nie poradzić sobie z postępowaniem sądowym. Skutki obciążają Ciebie.
Profesjonalny pełnomocnik to radca prawny i adwokat. Z reguły są to osoby po aplikacji ? specjalnym około trzyletnim szkoleniu, podczas którego uczą się zarówno teorii, jak i praktyki. Następnie zdają egzamin zawodowy oraz po wpisaniu na specjalne listy, mogą wykonywać zawód radcy prawnego lub adwokata. Warto pamiętać, że obowiązuje ich tajemnica zawodowa oraz zasady etyki zawodowej, co nie zawsze ma zastosowanie w przypadku prawników, tj. osób, które ukończyły prawo.
Kogo wybrać? Wybór należy do Ciebie. Z reguły profesjonalny pełnomocnik będzie droższy od prawnika, ale też są to osoby po egzaminie państwowym, z doświadczeniem i wiedzą. Poza tym mają praktykę w występowaniu przed sądami. Możesz zatem oczekiwać wyższej jakości obsługi szerszego jej zakresu.